اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

ویژه : به بهانه شروع کلاس های سایت آموزشی وب آموز

Collapse
X

• Filter
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

• ویژه : به بهانه شروع کلاس های سایت آموزشی وب آموز

به بهانه شروع کلاس های سایت آموزشی وب آموز

weba.jpg

چند وقتی می شد که به این فکر افتاده بودم، هر طور شده در مورد وب آموز یک مطلبی بنویسم.

معمولا قبل از اینکه بخوام چیزی بنویسم خودم از ته قلب می دونم چی می خوام بنویسم، شاید هم قبلش بارها و بارها کلمات و توی ذهنم پس و پیشو سبک سنگین کرده باشم ، مثل یک برنامه نویس که می دونه چه کاری می خواد انجام بده، اما وقتی نوبت به کد نویسی می رسه، اونجاست که مهارت یک برنامه نویس حرفه ای با آماتور معلوم میشه، برای نوشتن این مطلب هم همینطوریه می دونم چی می خوام اما...

آدم ها سرشت جالبی دارن، مخصوصا وقتی شاهد یک رشته کار خوب از طرف یک شخص خاص یا عده هستن، نمی تونن دست روی دست بگذارنن و به قول معروف فقط تماشاچی باشن، یک جورایی دوست دارن توی اون کار شریک بشن، شاید به دفعات دیده باشین، که ناخوداگاه از دهنمون در میاد و میگیم کاری از دستم بر میاد انجام بدم؟

چون همگی می دونیم هیچ وقت یک دست صدا نداره و اگر قراره کاری به نتیجه مطلوب برسه، نیاز به همکاری واقعی و عملی داره.
    اینطور که ما ایرانی ها متاسفانه عادت کردیم، کارمون شده فقط وفقط تشویق حرفی که مثل باد هوا زود گذره و تاثیر عمیق و ماندگاری از خودش به جا نمی گذاره. پس بهتره اگر فکر می کنیم کاریم از دستمون بر میاد سعی کنیم، عملیش کنیم، تا تاثیر گذار بشه، قبل از اینکه دیر و کار از کار بگذره!

نوشتن شاید یک مقداری سخت باشه،مخصوصا وقتی که صحبت سر تقدیر و تشکر باشه، ( باز یک تاسف دیگه توی کشور ما، انقدر جایگاه تقدیرهای واقعی از کسانی که باید و به قول معروف حقشون بوده پایین آمده و تقدیر از کسانی صورت گرفته که شایستگی اونون نداشتن، وقتی می خوایی از یک نفر یا یک عده که حقشونه تشکر کنی، نگرانی که معنی بدی پیدا نکنه ! )، چون باید خیلی مراقب بود، که انقدر درگیر کلمات قلمبه سلمبه نشی، که اصل ماجرا این وسط یه جورایی گم گور بشه. چون خودتون بهتر می دونید، ایرانی هستیم و ...

شاید هم بهتر باشه همین جا اضافه کنم، بیشتر تخریبچی هستیم، و تلاش می کنیم، اول از همه ایرادها و ضعف های کار و پیدا کنیم، و طرف و تا اونجا که می تونیم از کارش دلسرد و پشیمون کنیم،) به واقع یادمون رفته که چطور وقتی ارزشی کاری و درک می کنیم، و می فهمیم که اون کار توی جامعه تا چه اندازه می تونه تاثیر مثبت بگذاره بتونیم لااقل مروجش باشیم نه مخربش).
    اگر بخوام رو راست باشم، تا حالا تجربه شرکت توی کلاس آن لاین و نداشتم، البته نا گفته نمونه هیچ وقت حصوله شرکت توی کلاس مجازی خارجی رو هم نداشتم، تا اینکه تصمیم گرفتم توی یکی از دوره های آشنایی شرکت کنم و به نظرم ترجبه خوبی بود.
    توی این چند وقت اخیر کم و بیش کلاس های وب آموز و دنبال می کردم و متوجه استقبال قابل توجه دوستان زیادی شدم، احتمالا اونها می دونن به این نتیجه رسیدن، این فرصتی که آلان پیش امده تکرار شدنی نیست، قصد تبلیغ کردن برای کلاس ها یا خود سایت و ندارم، چون نیازی به این کارها نداره، اما خوب گفتنی ها رو باید گفت.

اما چرا وب آموز شروع به کار کرد؟

loooo.gif

اگر پای درد و دل های محمد جرجندی ( مدیر وب آموز ) نشسته باشید، اولین موردی که یاد آور خواهد شد، اینه که زمانی که ایشان هم و سن و سال ما بودن، و به قول معروف تشنه یادگیری علوم کامپیوتری، مثل آلان من و شما که انقدر اطلاعات و کلاس های جور واجور دم دست داریم، ایشان و هم نسل هایشان انقدرها هم از این امکانات برخوردار نبودند. و شاید برای یادگیری باید از شهرستان ها خودشان را مثلا به تهران می رساندند، آن هم با پرداخت هزینه های بسیار سنگین تر از امروز برای یادگیری تنها یک دوره خاص.

پای صحبتهاش که میشینی خودشو هنوز یک بچه شهرستانی می دونه و درک می کنه، اوضاع اقتصادی و وضع معیشت مردم چطوریه، خودشو می گذاره جای تک تک بچه های ایرانی مشتاق به یادگیری چه دختر و چه پسر، هنوز با وجود زیاد شدن امکانات یادگیری به علل زیادی مثل قیمت های سرسام آور کلاس ها، در دسترس نبودن کلاس های تخصصی در شهرستان ها، انحصاری شدن بعضی آموزش های تخصصی، ایجاد کلاس های با اسم های دهن پر کن، فریبنده و بدون خروجی مناسب برای دانشجو ( مثل آموزش های هک و امنیت و روش های مقابله با نفوذ یا دوره های مربوط به CEH و غیره ...) و هزار جور دفتر و دستک مختلف برای کشوندن جوانان مشتاق و علاقه مند به یادگیری برای خالی کردن جیبشون و پر کردن افکارشون از هیچ. اینجاست که شعار وب آموز " فرصت برابر آموزشی برای همه، همه جا" جامعه عمل به خودش می گیره.

اما می شود گفت، محمد جرجندی با پشتکارو همت خودش و دوستان همراهش اینبار خواستن در حرکتی جدید پروژه ای رو توی ایران برای اولین بار شروع کنند، که کمتر کسی با این بستر نامناسب اینترنت ایران و سنگ اندازی مخصوص اینکار جرات میکنه بره سراغش.

خوب یادم هست که چند ماه پیش که اولین دوره کلاس های وب آموز شروع شده بود، خیلی از بچه ها نگران این بودن که با این وضع نابسامان اینترنت ( دوران برگزاری انتخابات) نتونن اینطور که باید و شاید از کلاس ها بهره لازم کافی رو ببرن، اینجا بود که محمد خیال همه رو راحت کرد گفت:" ما نمی گذاریم کسی از کلاس ها عقب بمونه و با هزار ترفند هم که شده کمکتون می کنیم که از کلاس ها استفاده کنید. ( به قول خودش یجورایی شده پدر تونل ایران )

سطوح مختلف آموزشی وب آموز

گذشته از سر فصل های سایت که خیلی متنوع و قابل توجه هستند، و شامل و مواد مختلف درسی و تخصصی می شن همانند:

تست نفوذ، Metasploit Framework،

رمز نگاری، Exploit Development،
    Python for ethical hackers Ùˆ...

باید به این نکته توجه داشت، که کلاس ها دارای سطح بالای آموزشی از نظر تدریس نیز می باشند، به ویژه استفاده که از اساتیدی که هم اکنون خودشان دست اندرکار پروژه های عملی داخلی و خارجی می باشند.
    یکی دیگر از ویژگی هایکه این سایت را متمایز می کند، شهریه بسیار پایینی است، که وب آموز با آن سر فصل های خودش را ارائه می کند. همچنین چندین دوره نیز مانند:
    آموزش شبکه Network plus ،CCNA مقدماتیو Linux Debian Administrator هم اکنون به صورت رایگان در اختیار همگان می باشد، این خود نشان دیگری از این است که جنبه های مالی برای این تیم آموزشی در اولویت قرار نداشته.
    همین جا باید این نکته را خاطرنشان کرد، سرپا نگهداشتن چنین وب سایت های خود شامل هزینه های بسیار گزاف نگهداری برای مسئولان آن می باشد. پس بار دیگر باید اینکار بزرگ را ارج نهاد، و برای هرچه بهتر شدن آن کارهای عملی بیشتری انجام داد.

سخن آخر

همانطور که در ابتدای نوشته ام اشاره کردم، مدت ها بود، می خواستم در مورد این سایت مطلبی بنویسم، اما دست نگه داشتم تا چند وقتی از کار آن بگذره و به قول معروف این پروژه سنگین روی غلتک فعالیت بیفته تا من هم با افتخار بتونم از پیشرفت ها و فعالیت هاش براتون چند خطی بنویسم.

باید همین جا اعلام کرد، اون هم با صدای رسا، اگر مشتاق به یاد گیری هستین، اگر دنبال اساتید با سواد، متخصص و مجرب می گردین و نگران هزینه های که متقبل میشین هستین، به وب آموز به پیوندید و به نوعی وب آموزی کنید، این جملات شعارهای کانون فرهنگی ، گاجی، سایبرتکی، کهکشانی و موئسسات و گروه های آموزشی اسم درکرده نیست. این شعار "گروهی از فعالین اینترنتی است که بر این باورند آموزش مجازی تنها راه برقراری فرصت های برابر آموزشی است"
    شاید دور نباشد روزی که شما هم با قدرت علمی " Knowledge is Power " و تواضع خودتان بتوانید کاری کنید، که دیوارهای انحصار در بخش آموزش های تخصصی و توهم " قدرتی که عده ای گمان می کنند تنها در دستان خودشان است" با تلاش و همت شما فرو بریزه و در اختیار تشنگان یادگیری قرار بگیرد.

مصداق این جمله شاید این باشه، گذشتگان کاشتند و ما برداشتیم، ما میکاریم تا آیندگان نیز همانند ما برداشت کنند.

با تشکر از شما دوست عزیز و همه دوستانی که به من کمک کردن .

در مورد هزینه ها بعدآ شاید گفتم که بدونن حداقل بچه های شبگرد
    ولی یه خاطره با مزه بگم
    رفتم وب آموز و رجیست کردم در سایت Peyvandaha که تو لیست سایت های آموزشی بیاد. جواب دادن که محتوای سایت کمه و باید بیشتر بهش برسید نمیتونیم اونجا لینکتون کنیم . حالا به نظر شما اون فلان فلان شده ای که یه حرکت مثل وب آموز رو زیاد جالب نمیدنست و محتوی سایت و کم میدونست رو چه ترازویی به این نتیجه رسیده بود؟

جدی نگیرید
    بازم از همه کسانی که حتی با یک لینک در وبلاگشون از این کار حمایت کردن تشکر میکنم و مشتاقانه از همه متخصصین دعوت به همکاری میکنم.
    ...

Comment

فقط یک کلام بگم من خودم سالهاست با سایت شبگرد اشنا هستم جزو اولین سایت های امنیت شبکه هست مثل جاهای دیگه هم نبوده سطح دانش بچه هاش بالاتره و کسانی که داخلش عضو هستند مسلط تر هستند اما راجب وب اموز حرکت واقعا عالی بود انصافا جای تشکر داره از اقای جرجندی که بالاخره این کار رو انجام دادن و من به شخصه به هرکسی که می رسم در مورد ای تی این سایت رو معرفی می کنم و اگر تمامی بچه های شبگرد این حرکت رو انجام بدهند به زودی خواهیم دید که این بستر زودتر پیشرفت کرده و برای همه مفید خواهد بود البته قیمت های ان هم به نصبت دوره های بیرون بسیار پایین تر هست اما باز من توصیه ام این هست انعطاف سیاست مالی بیشتر شود تا همه بتوانند در ان شرکت کنند هرچند همین الان هم واقعا عالی هست...
      امیدوارم زودتر موفقیت های بیشتری برای سایت وب اموز بوجود بیاد و این حرکت ادامه پیدا کنه...
      پروردگار نه آن است که تو می پنداری ،نه آن است که من می پندارم او خداست و تنها وصف او خدایی است
      ادولف هیتلر مردی بزرگ بود که اشتباه بزرگتر از بزرگی خود کرد

Comment

نوشته اصلی توسط s7az2mm نمایش پست ها
        با تشکر از شما دوست عزیز و همه دوستانی که به من کمک کردن .

در مورد هزینه ها بعدآ شاید گفتم که بدونن حداقل بچه های شبگرد
        ولی یه خاطره با مزه بگم
        رفتم وب آموز و رجیست کردم در سایت Peyvandaha که تو لیست سایت های آموزشی بیاد. جواب دادن که محتوای سایت کمه و باید بیشتر بهش برسید نمیتونیم اونجا لینکتون کنیم . حالا به نظر شما اون فلان فلان شده ای که یه حرکت مثل وب آموز رو زیاد جالب نمیدنست و محتوی سایت و کم میدونست رو چه ترازویی به این نتیجه رسیده بود؟

جدی نگیرید
        بازم از همه کسانی که حتی با یک لینک در وبلاگشون از این کار حمایت کردن تشکر میکنم و مشتاقانه از همه متخصصین دعوت به همکاری میکنم.
        اینجا که ایرونه و رابطه حرف اول رو میزنه کاری نداره اینقدر لینک میدیم از سایتتتت تا روشون کم شه لعنتی ها خودمون هم لینک بدیم از سایتتت دیگه نیازی نیست
        سایتتت بره بخش اموزش پیوندها دیگه کسی باید بفهمه میفهمه فقط بیکار بودی به اینا رو زدی!!!!

Comment

من هم به عنوان یک تازه وارد از چند جلسه ای که تونستم به گونه ای مستقیم و غیر مستقیم شرکت کنم علاوه بر آموختن از نحوه ی کار و شخصیت وب آموزی ها به وجد اومدم. انسان های بزرگ نیازی به معرفی و تمجید ندارند چرا که عملکردشان معرف شخصیت بزرگشان است. ممنونم.

Comment

من هم به نوبه ی خودم از تمامی مدیران فورم تشکر و قدردانی میکنم وامیداورام هر روز شبگرد شبگردی تر شود و ما هم زیر سایه بزرگان این فروم باشیم.
            بژِی شبگرد ، بژِی کردستان

Comment

Working...
            X