اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

معرفی نرم افزار همه کاره WinAVR برای سری میکروکنترلرهای RISC از خانواده Atmel

Collapse
X

• Filter
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

• معرفی نرم افزار همه کاره WinAVR برای سری میکروکنترلرهای RISC از خانواده Atmel

امروز داشتم توي يه وبلاگ ميگشتم ، خواستم فقط برنامه رو معرفي كنم ،*اما گفتم اگه كلا مطلبو كپي كنم خيلي بهتره :

شاید شما دوست داشته باشید همه ملزومات کار با AVR ها رو یک جا و در قالب یک بسته نرم افزاری کامل و حتی OpenSource داشته باشید برای این منظور بسته کامل نرم افزاری WinAVR (تلفظ کنید whenever) را به شما پیشنهاد می کنم البته باید به روش تولید نرم افزارهای یونیکسی هم علاقه داشته باشید تا بتوانید خوب با این نرم افزار قدرتمند کار کنید.

نرم افزار WinAVR بسته نرم افزای کامل و اپن سورسی است برای سری میکروکنترلرهای AVR از شرکت Atmel با معماری RISC یعنی همین AVR های معمولی که همه ما اونا رو دیدیم و شاید هم از طریق نرم افزارهای BASCOM و CodeVisionAVR و AVRSTUDIO با اونا ارتباط برقرار کرده و کار می کنیم.

نرم افزار زیبا و راحت BASCOM به نظر من ساده ترین راه برای شروع کار با AVR است و می تونه از عهده برنامه نویسی کارهای کم دقت بربیاد.کدنویسی اون به زبان بیسیک است و قسمت شبیه ساز مخصوصا استفاده از LCD Text نسبتا خوبی دارد و در کل نرم افزار ساده ای است.

یک پله برویم بالاتر به نرم افزار قدرتمند و با دقت CodeVisionAVR می رسیم قابل توجه آن دسته از دوستانی که عاشق کد سینتکس C هستند.این نرم افزار هم کاربرهای زیادی دارد البته کمی حرفه ای تر از کاربران BASCOM به دلیل باز بودن دست کاربران در کدنویسی همانطور که می دانید زبان C یک زبان قدرتمند و کم امنیت به لحاظ باز گذاشتن دست برنامه نویس در کارکردن با قسمتهای خطرناک ورودی خروجی و کل سیستم است از این رو نرم افزار CodeVisionAVR در مقابل BASCOM برتری کاملی پیداکرده است به عنوان مثال : اگر در پروژه های سخت افزاریتان نیاز به استفاده از Graphic LCDs پیدا کردید دیگر امیدی به استفاده از BASCOM ندارید چون این نرم افزار فقط با تعداد معدودی از این LCD های گرافیکی می تواند کار کند که شاید در بازار ما کمیاب باشند یا اصلا نباشند بنابراین اینجاست که باید دست به دامن نرم افزارهایی همچون CodeVisionAVR شد و قدرت آنها را احساس نمود.

نرم افزاری که به تازگی توجه من را به خودش جلب کرده WinAVR است این نرم افزار فوق العاده پیچیده و کامل است و به لحاظ امکانات و تواناییها دست CodeVisionAVR را از پشت بسته است درسته هنوز ابتدای کار است ولی به لحاظ اپن سورس بودن در آینده موفقیت های بیشتری را کسب خواهد کرد. WinAVR که نسخه بازنویسی شده مخصوص پلتفورم ویندوز است نام اصلی آن AVR-libc است که شامل کامپایلر قدرتمند GNU GCC برای سینتکس C و C++ می باشد.

این نرم افزار شامل قسمتهای مختلفی به صورت قطعه قطعه است و هر کدام از این فایلهای اجرایی کار خاص خود را انجام می دهند بله درست حدس زدید این فایلها را باید در CMD ویندوز اجرا کرد و به صورت Command Prompt با آنها کار کرد.ناامید نشوید WinAVR یک اینترفیس GUI هم برای استفاده یک جا از برخی از فایلهای مربوط به کامپایل در اختیارتان می گذارد که نامش است: Programmers Notepad در این نرم افزار می توانید تقریبا به هر زبانی که یاد دارید و می شناسید کدنویسی کنید به عنوان مثال :

C++ , C , VHDL , Ada , C# , Java , ********** , Pascal , Perl , PL/SQL , Python , Ruby , ...

این امکان بزرگی است البته در WinAVR فکر نمی کنم امکان کامپایل تمام این زبانها را داشته باشید ولی سینتکس چکینگ آنها را می توانید انجام دهید که باز هم خود مزیت بزرگی است.

دیگر توضیحات اضافی نمی دهم می توانید به WinAVR رجوع کنید و اطلاعات بیشتری را کسب کنید.

سعی ام بر این است که با قوت خدا یک Quick Guide مناسب برای WinAVR بنویسیم و آن را در اختیارتان قرار دهم.

اگر علاقه مند به محصولات GNU شدید به WinAVR سر بزنید و مجموعه کامل آن را با حجمی تقریبا حدود 20 مگابایت دانلود کنید.
    http://winavr.sourceforge.net/

در آخر توجه شما را به یک شبیه ساز خوب برای میکروکنترلرهای AVR که دوست خوبم آقای حامد سعیدی فرد در پست مربوط به VMLAB زحمت معرفی آن را کشیده است جلب می کنم پیشنهاد می کنم برای آشنایی بیشتر با VMLAB این مطلب را بخوانید و آن را از همانجا دانلود کنید.
    http://hamed.blogfa.com/post-103.aspx

حرفه ای باشید تا کامروا شوید.
    آنکس که بداند و بداند که بداند باید برود غاز به کنجی بچراند
    آنکس که بداند و نداند که بداند بهتر که رود خویش به گوری بتپاند
    آنکس که نداند و بداند که نداند با پارتی و پولش خرک خویش براند
    آنکس که نداند ونداند که نداند در پست ریاست ابد الدهر بماند !!!

Hacking is the art of creative problem solving - Jon Erickson
    sigpic

MY BLOG

twitter
Working...
X